casino siteleri

İftarla sahur arasında en az 2 litre su tüketin

İftarla sahur arasında en az 2 litre su tüketin

İftarla sahur arasında en az 2 litre su tüketin
22 Mayıs 2017 - 19:25

İftarla sahur arasında

en az 2 litre su tüketin

 

 

 

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Esentürk: Böbrekleriniz düzgün çalışmak için suya ihtiyaç duyar. Yeterli su tüketiminiz yoksa gelecekte böbrek hasarına zemin hazırlamış olursunuz. Bu nedenle iftarla sahur arasında en az 2 litre su tüketin

 

 

NERGİZ MERT-Hastane Derindere Üroloji Bölümü Uzmanı Op. Dr. Mustafa Esentürk, bu hafta sonu ilk sahura kalkacağımız ramazan ayında beslenme konusunda çeşitli bilgiler verdi.

“Ramazan bu sene de sıcak günlere denk geldi. Özellikle böbrek problemi yaşayan kişilerin uzun süreli susuzluğa dayalı sağlık problemleriyle karşılaşmamaları için yapmaları gerekenleri” anlatan Op. Dr. Mustafa Esentürk, kronik hastalığı olanlara çağrıda bulundu, “Ramazan öncesi kontrollerinizi ihmal etmeyin” uyarısı yaptı.

YOK SANDIĞINIZ HASTALIKLAR ORTAYA ÇIKABİLİR

Ramazan’da değişen beslenme düzeni nedeniyle sıkıntı yaşamamak için iftarla sahur arasında bol su tüketimine dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Op. Dr. Mustafa Esentürk’ün verdiği bilgiler şöyle: “Böbrek problemleri yaşayan; ancak farkında olmayan kişilerde ortaya çıkmayan belirtiler bir anda görülmeye başlanabilir. Özellikle hipertansiyon, diyabet, kalp damar gibi kronik hastalıkları olanlar, böbrek taşı, kum düşürmüş olanlar veya ailelerinde bu hastalıkları geçirmiş yakınları olanlar, gece sık tuvalete kalkanlar sağlıkla ilgili herhangi bir problem yaşamamak için Ramazan öncesi mutlaka hekimlerinin önereceği test ve kontrolleri yaptırmalıdır.

ETİN AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

En büyük protein kaynağı olan et ve etli yemekler, Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olsa da böbrek sağlığınızı tehdit edebilir. Protein sağlıklı bir diyet için çok önemlidir. Ama gereğinden fazla hayvansal protein ağırlıklı beslenme böbreklerinize taşıyabileceğinden fazla yük yüklemek anlamına gelir. Bu nedenle etin yerine geçebilecek yumurta, balık, fasulye, fındık gibi farklı protein alternatiflerini küçük porsiyonlarda tüketmeyi deneyin.

TUZLA VEDALAŞMA ZAMANINIZ GELDİ

Hemen her hastalıkta kötü bir başkahraman olan tuzun fazla tüketimi, kan basıncını yükselterek böbrek hasarını hızlandırabilir. Mide bulantısı, şiddetli ağrı ve idrar problemlerinin yanı sıra böbrek taşı oluşumunu da tetikleyebilir.

SİGARA KAN AKIŞINIZI YAVAŞLATIR

Uzun süreli açlığın ardından içilen her sigara susuz kalmış böbreklerinize giden kan akışını daha da azaltarak böbrek hassasiyetiniz varsa ciddi böbrek sorunları yaşamanıza neden olabilir.

SODA HER ZAMAN MASUM OLMAYABİLİR!

Yemeği fazla kaçırıp üzerine soda içenlerdenseniz özellikle dikkat edin. Yapılan bir araştırmaya göre bir günde iki ya da daha fazla diyet soda tüketenlerde, normal soda tüketenlere göre böbrek hastalığı görülme oranı yüzde 30 daha fazladır.

SU HAYATTIR!

Böbrekleriniz düzgün çalışmak için suya ihtiyaç duyar. Yeterli su tüketiminiz yoksa gelecekte böbrek hasarına zemin hazırlamış olursunuz. Bu nedenle iftarla sahur arasında en az 2 litre su tüketin. Ne kadar doğru su tükettiğinizin göstergesi de idrarınızın açık renkli olmasıdır. İdrarınız koyu renkte ise vücudunuzu ciddi anlamda susuz bırakmışsınız demektir.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum