Yunanistan'ın küstah 19 mayıs açıklamalarına türkiye'den sert cevap!

Yunanistan'ın küstah 19 mayıs açıklamalarına türkiye'den sert cevap!

Yunanistan'ın küstah 19 mayıs açıklamalarına türkiye'den sert cevap!
21 Mayıs 2020 - 02:08


 
Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan makamlarının sözde “19 Mayıs Pontus Soykırımı” açıklamalarına, “Kendi tarihiyle yüzleşemeyen Yunan liderliği, Tahkikat Komisyonu raporlarını ve Lozan Barış Antlaşması’nın savaş suçlarına ilişkin maddesinin altında yatan gerçekleri hatırlamalıdır” diyerek tepki gösterdi.
Yunanistan’da 19 Mayıs 1919’un yıl dönümünde yapılan bazı etkinlikler ve açıklamalara ilişkin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Kurtuluş Savaşımızın ilk adımının atıldığı 19 Mayıs 1919 tarihi yalnızca milletimiz için değil, emperyalizme karşı savaş vermiş bütün mazlum milletler için kutlu bir gündür. Böyle bir günde Yunanistan Meclisi ve makamları tarafından 19 Mayıs 1919’un yıl dönümü bahanesiyle yapılan mesnetsiz ve hezeyan dolu açıklamalar ne tarihi gerçeklerle ne de 21. yüzyılın değerleriyle bağdaşmaktadır.” ifadelerine yer verildi.
 
İZMİR İŞGALİ HATIRLATMASI
Birinci Dünya Savaşı’nda, İzmir’deki işgalin dehşet verici boyutlara ulaştığı vurgulanarak, “Bu acı işgal, hiçbir gerekçesi olmayan, mezalime sahne olmuş planlı ve yüz kızartıcı bir istilaya dönüşmüştür. İşgalin üzerinden daha beş ay geçmeden işlenen mezalimin ulaştığı dehşet verici boyutların müttefiklerin Tahkikat Komisyonu oluşturmasını gerektirecek kadar ciddi olduğu unutulmamalıdır.” değerlendirmesinde bulunuldu.
 
“KENDİ TARİHİYLE YÜZLEŞEMEYEN YUNAN LİDERLİĞİ”
Ayrıca Dışişleri Bakanlığı, Anadolu’yu işgal eden Yunanistan’ın işlediği savaş suçlarını hatırlatarak, “Kendi tarihiyle yüzleşemeyen Yunan liderliği, müttefik ülkelerin Tahkikat Komisyonunun raporlarını ve Lozan Barış Antlaşması’nın savaş suçlarına ilişkin maddesinin altında yatan gerçekleri hatırlamalıdır. Lozan Barış Antlaşması’nın 59. maddesi, Anadolu’yu işgal eden Yunan ordusunun işlediği fiillerin savaş hukukuna aykırı olduğunu tespit etmiştir.” diye kaydetti.
 
ATATÜRK’ÜN NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜNE ADAY GÖSTERİLMESİ HATIRLATILDI
Dışişleri Bakanlığı, Mustafa Kemal Atatürk’ün Yunanistan Başbakanı tarafından Nobel Barış Ödülüne aday gösterildiğini vurgulayarak, şöyle bildirdi:
“Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra Yunanistan Başbakanı (Elefterios) Venizelos’un, 1934 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü Nobel Barış Ödülüne aday göstermesi, sorumsuz siyasetçilerin ve radikal çevrelerin bugün tarihi tersten okuma çabasında olduğunun bir başka kanıtıdır.
 
İkili ilişkilerimizdeki sorunları diyalog yoluyla çözme çağrılarımıza ilgisiz kalmakta ısrar eden Yunanistan’ın, uzattığımız dostluk elini geçmişte olduğu gibi tutması, dünyanın değişimini doğru okumanın da gereğidir.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum