Yepyeni Görünümüyle Sanatseverlerin buluşma noktası olacak

Yepyeni Görünümüyle Sanatseverlerin buluşma noktası olacak

Yepyeni Görünümüyle Sanatseverlerin buluşma noktası olacak
03 Aralık 2020 - 14:36


 
 
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) M. Rıza Çerçel Kültür Merkezinin “Kültür ve Sanat Merkezi” olarak tasarlanan yeni alanları, “Kent Sanat Buluşması” adlı karma sergi ile birlikte açıldı.
 
Yeniden yapılandırılan alanların ve karma serginin açılışına Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa Halil Yiğit, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Boztepe,  İl Jandarma Komutanı Albay Yılmaz Kırgel, Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, AKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şuayıp Özdemir, Prof. Dr. Murat Peker ile öğretim elemanları ve il protokolü katıldı.
 
“Şehrimize yepyeni bir soluk katacak”
 
Serginin açış konuşmasını gerçekleştiren Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AKÜ’nün şehir merkezi ile tek irtibat noktasının M. Rıza Çerçel Kültür Merkezi olduğunu ifade etti. M. Rıza Çerçel Kültür Merkezi ve karma sergi hakkında bilgiler veren Karakaş, “Kültür ve Sanat Merkezi binamız bodrum, zemin ve 1. kat olmak üzere toplam bin 194 metrekare kapalı alana sahiptir. Birinci derece kültür varlığı olarak kayıtlı binamız, 314 metrekare taban alana oturmaktadır. Yeniden tasarlanan alanlarıyla şehrimize yepyeni bir soluk katacak olan Rıza Çerçel Kültür ve Sanat Merkezimiz bünyesinde açılışını gerçekleştireceğimiz karma sergimizde Güzel Sanatlar Fakültemiz bünyesinde yer alan Geleneksel Türk Sanatları, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Resim, Seramik, Sinema ve Televizyon Bölümlerimizde 25 öğretim elemanımızın 110 adet eseri yer alıyor” diye konuştu.
 
“İlimizin tanıtımına katkı sunacak”
 
Rıza Çerçel Kültür Merkezinde sanatın farklı dallarında kişisel ve karma sergiler düzenlemeye ve atölye çalışmaları yapmaya devam edeceklerini belirten Karakaş, şunları kaydetti:
 
“İlimize gelen yerli ve yabancı misafirlerimiz içinde kültür ve sanat alanında önemli bir cazibe noktasına dönüşeceğine inandığımız ilimizin tanıtımına katkı sunacak merkezimizde yıl boyunca sanatın farklı dallarında kişisel ve karma sergiler düzenlemeye, atölye çalışmaları yapmaya devam edeceğiz. Faaliyetlerimiz elbette bununla sınırlı kalmayacak, başta Devlet Konservatuvarımızın konser ve dinletileri olmak üzere öğrenci kulüp ve topluluklarımızın, diğer akademik birimlerimizin şehrin kültür hayatına doğrudan katkı sağlayacak pek çok faaliyeti yer alacak. Ayrıca ilimiz sivil toplum kuruluşları ve kamu kuruluşları ile ortak yapılacak faaliyetleri, burada özellikle zemin katta yer alan 100 kişilik çok amaçlı salonumuzda gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Sürekli Eğitim Merkezimizin pandemi dolayısıyla hâlihazırda çevrim içi sürdürdüğü halka açık eğitim programlarının da Afyonkarahisarlı hemşerilerimize daha rahat ulaştırabilmek amacıyla burada gerçekleştireceğiz. Kültür ve Sanat Merkezimizin yeni yüzünün oluşmasında emek harcayan Güzel Sanatlar Merkezi personelimize, Rektörlük birimlerimize, özellikle Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı ve İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı personelimize teşekkür ediyorum. İlimizin kültür ve sanat hayatına önemli katkılar sunacak olan merkezimizin hayırlı olmasını diliyorum.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum