Koçak : Herkes Cibilliyetine Göre Hareket Etsin

Koçak : Herkes Cibilliyetine Göre Hareket Etsin

Koçak : Herkes Cibilliyetine Göre Hareket Etsin
28 Mart 2019 - 12:45


 
 
CHP İl Başkanlığı tarafından İYİ Parti’ye ve basın mensuplarına verilen kahvaltı programına CHP Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, CHP İl Başkanı Nevzat Ercan, İYİ Parti İl Başkanı Mehmet İnkaya, İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Dr. Mahmut Koçak, İYİ Parti Genel Başkanı Başdanışmanı Abdülkadir Akcan, İYİ Parti ve CHP üyeleri, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi Adayları katıldı.
 
 “HERKES CİBİLLİYETİNE GÖRE HAREKET ETSİN”
Siyaset yapanların meşrebine ve cibilliyetine göre hareket etmeleri gerektiğini söyleyen İYİ Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Dr. Mahmut Koçak, “Millet İttifakı’nda milletin adının olması bizim için daha hoş ve daha güzel olmuştur. Her zaman söylüyorum. Bu memleketten hain çıkmaz. Afyonkarahisarlılar’dan terörist çıkmaz. Afyonkarahisar’dan vatan bölme faaliyetleri içine girecek insanlar çıkmaz. Bizim insanlarımız vatanına, milletine, devletine, manevi değerlerine sahip çıkan insanlardır. Kendisi ölür, vatanına ve milletine zarar getirmez. Bizim 82 milyonun birliğine, kardeşliğine ihtiyacımız var. Bugün dünyanın yaşadığı krizler ortada. Afyonkarahisar’da birliği muhafaza edecek, bir üsluba millet ittifakı olarak dikkat ediyoruz. Tahriklere rağmen, iftiralara rağmen, yalanlara rağmen, her türlü düzenbazlığa rağmen biz hukuktan dışarıya çıkmıyoruz. Ahlaktan dışarıya çıkmıyoruz. Herkes meşrebine göre, cibilliyetine göre hareket etsin. Biz Müslüman Türk milletine ve burada yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve onunla gurur duyan her Türk vatandaşına yakışan şekilde siyaset yapmaya devam edeceğiz. Kim, kendi nasıl istiyorsa o şekilde yapsın. Bizim derdimiz Ahmet’le, Mehmet’le ideolojik kavgalar değil. Bizim derdimiz, hakikaten yoksullaşan, fakirleşen her kapının ardında artık 2 tane işsiz olan bu evleri bu haneleri yüzünü güldürmek.” diye konuştu.
“DAYATMAYLA SOSYAL YARDIM YAPILABİLİR Mİ?”
“İlla makarna, kuru fasulye, nohut yiyeceksin diye dayatmayla sosyal yardım yapılabilir mi?” sorusuyla sosyal yardımların yapılamayacağını anlatan Koçak, “Afyonkarahisar’ı kentleşmesiyle çok iyi bir yere taşıyarak bir cazibe merkezi haline getireceğiz. Sosyal ve kültürel alanlarda, spor alanında, Afyonkarahisarımızı çok daha iyi noktalara taşıyacağız. Bunun yanında sosyal yardımlarımızı artıracağız. Hele özellikle böylesine fakirliğin olduğu, böylesine milletin boğazını sıkan ekonomik durumların olduğu bir dönemde biz vatandaşlarımıza sosyal yardımları artıracağız. Ama bunun şeklini değiştireceğiz. ‘Gelin belediyenin önünden kolilerle’ dağıtmak insanın onurunu zedeler. Hem bu şekilde yapılan yardımlar şehrin ekonomisini de etkiliyor. 7 tır, 9 tır gelen koliler il dışından doldurulup geldiği için şehrimizin esnafının ekonomisini de etkiliyor. Biz bu paraları kadınlarımıza vereceğiz. Erkekler sağda solda kahvehanelerde harcamasın diye. Vereceğiz kredi kartlarını. Bu kredi kartlarıyla sosyal yardımlarımızı yükleyeceğiz, gitsin kasaptan, mahalle bakkalında, çocuğunun bir ihtiyacı varsa ne yaparsa hür iradesine bırakacağız. İlla makarna, kuru fasulye, nohut yiyeceksin diye dayatmayla sosyal yardım yapılabilir mi? böyle yardım şekillerini de reddediyoruz. Hani bir elin verdiğini diğer el görmeyecekti. Ya bangır bangır bütün Türkiye televizyon ve gazetelerde verileni görecek şekilde davulla zurna ile hayır hasenat yapılır hale gelmiş.” ifadelerine yer verdi.
“HER AY TOPLANAN VERGİLERİN YÜZDE 6 BUÇUĞU
MALİYE BAKANLIĞI’NDAN İLLER BANKASI’NIN HESABINA AKTARILIR”
Belediyelerin aylık gelirlerinin nasıl oluştuğunu anlatan Akçan, “Yerel yönetimlerin sorunlarından çok, suçlandığımız, lekelendiğimiz, çamur atılarak canımızın sıkıldığı günleri geride bırakmakta olduğumuzu düşünüyorum. Mali idareler yerelde vatandaşımızın temel sorunlarının çözülmeye çalışıldığı alandır. Ama getirdik konuyu beka sorununa dayandırdık. Beka sorununa dayandırdık da gerçekten beka sorularımızı tartışmadık. Tarım çöktü, tarımın bekası ortaya çıktı. İktidar partisi mahalli idarecisi olmak bir avantaj değildir. Çünkü her ay toplanan vergilerinin yüzde 6 buçuk mertebesinde olan kısmı kanun gereği Maliye Bakanlığı’ndan İller Bankası’nın hesabına aktarılır. Bunun için bir ikinci kanun gerekmez. İller bankası yetkilileri o ay Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğüne başvururlar ve hali hazırda bu ay için belediye yerleşim yerlerinde yaşayan insan miktarı öğrenir ve bu nüfusa geliri böler. Hesaplanan bu para o belediyenin yerleşim alanındaki nüfus miktarı ile çarpılır o belediyenin o ayki iştikakı hesaplanır. O belediyenin hesabına da miktar aktarılır. Bu iş bu kadar basitken Afyon’da köşelerde bucaklarda billboardlarda ‘Afyon Zeybeksiz, hizmet hükümetsiz olmaz’ pankartları asılı. Bu ne, şimdi Burhanettin Çoban AK Parti’nin Belediye Başkanı değil mi? Hizmeti almak için ekstradan bunun dışında ödedikleri bir para mı var. Hayır yok.” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum