DSİ Genel Müdürlüğü açıkladı : Afyonkarahisar’da 286 Bin Dekar Tarım Arazisi Sulanacak

DSİ Genel Müdürlüğü açıkladı : Afyonkarahisar’da 286 Bin Dekar Tarım Arazisi Sulanacak

DSİ Genel Müdürlüğü açıkladı : Afyonkarahisar’da 286 Bin Dekar Tarım Arazisi Sulanacak
28 Mayıs 2020 - 20:01

 
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerimizin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor.
 
Türkiye’de suyun dörtte üçü sulamada kullanılmakta olup bu yüzden sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediyoruz.
 
 
 
Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indirilmekte ve tarla içi sulama sitemleri ile önemli ölçüde su tasarrufu sağlanarak çiftlik randımanı maksimum seviyeye yükseltilmektedir. Böylelikle, yağmurlama sulamalarda % 35 damla sulamalarda ise % 65 oranında su tasarrufu sağlanmaktadır.
 
DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koymaktayız. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükseltmektedir.
 
Afyonkarahisar’da 286 Bin Dekar Tarım Arazisi Sulanacak
 
Bu kapsamda Ege, Akdeniz ve İç Anadolu’nun kavşak noktası Zaferin Başkenti Afyonkarahisar’da 13.05.2020 tarihi itibari ile 2020 yılı sulama sezonu başladı. Afyonkarahisar ilimiz ve ilçelerimizde toplam 286 bin 012 dekar tarım arazisi sulanacak olup; 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 228 milyon 810 bin TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.
 
Afyonkarahisar ilimizde sulama sezonuna başlangıç yapan en önemli sulama projelerinin başında gelen Sandıklı Kestel Sulaması ile 16 bin 500 dekar arazi sulanarak 18 milyon 150 bin TL. gelir artışı hedefleniyor.
 
Çay Selevir Sulamasında 13 bin dekar ile 14 milyon 300 bin TL, Çıldırım Sulamasında 9 bin 552 dekar ile 8 milyon 600 bin TL ve Bolvadin Özburun Sulaması ile de 3252 dekar arazi sulanarak, yapılacak sulu tarımla 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 2 milyon 600 bin TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum