Dışişlerinden AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Schinas'ın 'göç' açıklamasına tepki

Dışişlerinden AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Schinas'ın 'göç' açıklamasına tepki

Dışişlerinden AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Schinas'ın 'göç' açıklamasına tepki
21 Mayıs 2020 - 02:16


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Schinas'ın, bir mülakatta Türkiye'ye ve göç konusuna ilişkin ifadeleriyle ilgili Türkiye'nin, "AB'nin sınır muhafızı veya sığınmacı kampı olmadığını" bildirdi.
Dışişleri Sözcüsü Aksoy'dan AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Schinas'ın dün Euronews'e verdiği mülakatta yer alan, Türkiye'ye ilişkin ifadeleri hakkında Bakanlığa yöneltilen bir soruya yazılı cevap verdi.
Bakanlık Sözcüsü Aksoy, cevabında "AB Komisyonunun Avrupa Yaşam Biçimini Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas'ın göç konusunda dile getirdiği ifadeleri, bir AB görevlisinden daha çok Yunan hükümeti üyelerinin siyasi söylemini andırmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.
Sözcü Aksoy cevabında şu görüşlere yer verdi;
AB Komisyonu’nun Avrupa Yaşam Biçimini Geliştirme’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Margiritis Schinas’ın göç konusunda dile getirdiği ifadeleri, bir AB görevlisinden daha çok Yunan Hükümeti üyelerinin siyasi söylemini andırmaktadır.
 
Avrupa Birliği’nin kurucu anlaşmalarının koruyucusu olması gereken AB Komisyonu, AB sınırlarında yaşanan hak ihlalleri ve geri itmeler konusunda bugüne kadar ciddi bir inceleme başlatmamıştır.
 
Bu nedenle Komiser Schinas’a, öncelikle Yunan görevliler tarafından işlenen Pakistanlı Muhammad Gulzar cinayetini, Ege Denizi’nde ve Meriç Nehri’nde AB Ajanslarının gözü önünde devam eden geri itilme olaylarını, sığınmacıların halen iltica başvurularının alınmamasını,uluslararası anlaşmalar ve AB iltica direktifine aykırı ulusal uygulamaları ve insan hakları savunucularına yönelik şiddeti araştırması gerektiğini hatırlatırız.
 
Türkiye, Avrupa Birliği’nin sınır muhafızı veya sığınmacı kampı değildir ve olmayacaktır. Düzensiz göç olgusundan fazlasıyla muzdarip ülkemiz sadece adil yük ve sorumluluk paylaşımı istemektedir. İnsan hakları ve sığınmacı hakları gözardı edilerek AB’nin dış sınırlarının korunması, AB’nin kurucu anlaşmalarının inkar edilmesi anlamına gelecektir. Esasen, Avrupa’nın dış sınırlarını Yunanistan olarak görmek tarihi ve coğrafi gerçeklerden tamamıyla uzak olmak anlamına gelmektedir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum