Son Dakika………Afyonkarahisar’da pazarlara sıkı denetim getirildi

Son Dakika………Afyonkarahisar’da pazarlara sıkı denetim getirildi

Son Dakika………Afyonkarahisar’da pazarlara sıkı denetim getirildi
28 Mart 2020 - 18:05


İl Hıfzıssıhha Meclisi Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında bir araya geldi. Toplantıda Koronavis salgınına karşı bir dizi tedbir alınarak, karara bağlandı.
Koronavirüs Salgını ile Mücadele Kapsamında Pazar/Satış Yerleri İle İlgili de bazı tedbirler alındı. Buna göre., kamuoyunda sosyete pazarı olarak adlandırılanlar başta olmak üzere sergi ve tezgâhlarda giyim, oyuncak, süs eşyası, çanta vb zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı tüm pazarların faaliyetlerinin 27 Mart saat 17.00 itibariyle geçici bir süreliğine durdurulmasına,  vatandaşların sebze, meyve, tahıl, bakliyat, temizlik malzemesi gibi temel gıda/temizlik maddelerinin karşılandığı pazarlarda giyim, oyuncak, vb. zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının durdurulmasına karar verildi. Tohum, fide ve fidan satışları ise devam edecek.
 
İki Tezgah arasında Mesafe Olacak
 
Toplantıda pazarlara ilişkinde bazı tedbirler alındı. Alınan kararlar kapsamında İl, ilçe ve beldede yaşayan vatandaşların temel gıda/temizlik maddelerinin karşılanması için mevcut pazarlardaki yoğunluk göz önünde tutularak ihtiyaca göre yeni pazar/satış yerleri belirlenmesi, pazarlara ilişkin alınacak tedbirler kapsamında vatandaşların temel gıda/temizlik maddelerine erişiminde belediyeler tarafından doğrudan hizmetin sunumu başta olmak üzere tedbirler alınması, mevcut pazar yerlerinde ve yoğunluğu dağıtmak için belirlenen yeni pazar/satış yerlerinde her bir satış yeri (tezgah/sergi) arasında en az 3 metre mesafe olacak şekilde pazar/satış yerleri düzenlenmesi, bu amaçla mevcut pazar yerlerinin genişletilmesi (ilave cadde ve sokakların dahil edilmesi vb), yeni satış yerlerinin belirlenmesi, gerek görüldüğünde geçici süreliğine zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı pazar yerlerinin/parsellerinin bu amaçla tahsis edilmesi tedbirlerinin biri veya hepsi birlikte kullanılacak şekilde tedbirlerin alınması kararlaştırıldı. 
 
Hijyen Konusunda Zabıta Denetim Yapacak
 
Pazarlarda Hijyen kurallarına da dikkat edilecek ve kurallar sıkı bir şekilde uygulanacak. Pazar/satış yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenmesi/satışının yapılması sağlanacak. Bu husus pazar/satış yerlerinde görevlendirilecek zabıta memurları tarafından sürekli kontrol edilecek. Pazarcı esnafı kişisel hijyen kurallarına uyması konusunda uyarılarak koruyucu önlemler alınması sağlanacak; bu husus belediye zabıtası ve ilgili esnaf odaları tarafından denetlenerek gerekli işlem yapılacak.
 
Pazarlar En Geç 19’a Kadar Faaliyet Yürütecek
 
Hijyen konusunda pazar yerleri/satış yerlerinde belediyeler pazar esnafı ve vatandaşlar için el dezenfektanı konusunda destek olacak. Belediyelerce pazar/satış yerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbirler alınacak. Pazar/satış yerleri en geç saat 19.00’a kadar faaliyet yürütecek. Tedbirlerin ivedilikle uygulanması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi için gerekli durumlarda genel kolluk marifetiyle denetlemeler yapılacak.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum