Kahveci : Sağlık Çalışanlarını Sevindirici Kararlar Alınmalıdır.

Kahveci : Sağlık Çalışanlarını Sevindirici Kararlar Alınmalıdır.

Kahveci : Sağlık Çalışanlarını Sevindirici Kararlar Alınmalıdır.
24 Mart 2020 - 15:30

 
Genel Başkanımız Sayın Önder Kahveci koronavirüs sürecinde olağanüstü bir çalışma ve fedakarlık gösteren sağlık çalışanlarının sorunlarının çözülmesi için çağrıda bulundu.
 
Sıra Sorunları Çözmededir
 
Genel Başkanımız yaptığı açıklamada sağlık çalışanlarının sorunlarının çözülmesini Türkiye’nin sağlığına katkı yapmak olduğunu bir kez daha vurgulayarak “  Dün saat 21.00’da kadirşinas Türk Milleti fedakar sağlık çalışanlarının alkışlayarak moral vermiştir. Sağlık çalışanları adına Milletimize teşekkür ediyorum. Bu süreçte de Türk Devletinin emrinde, Türk Milletine hizmet etmeye tüm sağlık ordusu hazır ve görevinin başındadır. Yine dün TBMM’de Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca “ Sağlık Ordumuza kolaylıklar ve güvenceler sağlanmalıdır. Sadece fedakarlık duygularına yönelik bir motivasyon yetersizdir” demiştir. Sayın Bakan yetersizlik konusunda son derece haklıdır.Ayrıca Sayın Bakan tarafından bu sözlerin söylenmesi önemlidir . O halde sıra artık sağlık çalışanlarının sorunlarının çözülmesine, taleplerinin süratle karşılanmasına gelmiştir. Çünkü sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmek Türkiye’nin sağlığına katkı yapmak demektir. “ dedi.
 
İşe ilk olarak iş yükünü hafifletmek ve personel eksikliğinin giderilmesini ile başlanması gerektiğini belirten Genel Başkanımız “ Bu kapsamda ilk olarak İş yükünü azaltmak, personel eksikliğimizi gidermek, genç sağlık çalışanlarını sağlık ordumuza katarak Türkiye’nin sağlığını daha da güçlendirmek için 50 bin sağlık çalışanı ataması bir an önce yapılmalıdır. Bu konuda gerekli ilan ve atama işlemleri süratle gerçekleştirilmelidir.” dedi.
 
Performanslar Tavandan Ödenmeli, Mali ve Özlük Hakları İyileştirilmeli
 
Sağlık çalışanlarının mağduriyetlerin giderilmesi için iyileştirmeler beklediğini kaydeden Genel Başkanımız Önder Kahveci “Sağlık çalışanlarının hem performans sisteminden kaynaklı mağduriyet yaşamamaları hem motivasyonlarına katkı olması için performanslar tavandan ödenmeli, mali ve özlük haklarında iyileştirmeler yapılmadır. Başka ülkelerde mali haklarda düzenlemeler yapıldığı hatırlatmak isteriz.” Şeklinde konuştu.
 
Koruyucu Malzeme ve Ekipmanda En Ufak Bir Sorun Olmamalı
 
Süreçte sağlık çalışanlarının sağlığının çok önemli olduğunu belirten Genel Başkanımız “Sağlık çalışanlarının sağlığı her şeyden önemli denilmeli, koronavirüs tedbirleri ülkemizdeki tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında en üst seviyede alınarak koruyucu ekipman ve malzeme temininde hiçbir sağlık çalışanı sorun yaşamamalıdır.” dedi.
 
Sağlıkta Şiddete Ağır Yaptırım Gelmeli
 
Sağlıkta şiddetin önlenmesi gerektiğini belirten Genel Başkanımız Önder Kahveci “Yaşanılan süreçte düşünülerek sağlık kurum ve kuruluşlarında yaşanacak şiddet olaylarının en aza indirilerek sıfırlanması için ağır yaptırımlar içeren yasal bir düzenleme hayata geçirilmeli ve uygulanmalıdır. Sağlık kurum ve kuruluşları sıfır toleranslı alan ilan edilmelidir.”şeklinde konuştu.
 
Sözleşmelilere Kadro Verilmeli
 
Sözleşmeli istihdamında sona erdirilerek çalışanların iş ve aile kaygısının bitirilmesini isteyen Genel Başkanımız Önder Kahveci “Sağlık çalışanlarının iş barışına zarar veren, çalışma hayatlarındaki huzuru yok eden ve çalışanı ailesinden ayıran sözleşmeli istihdam tamamen ortadan kaldırılmalı tüm sağlık çalışanları kadroya geçirilmelidir. Sağlık çalışanlarının iş ve aile kaygısı sonlandırılmalıdır.
 
Sağlık çalışanlarının hakkının teslim edilmesi gerektiğini söyleyen Genel Başkanımız sözlerini şöyle sürdürdü: Taleplerimiz olması gerekenlerdir. Geçmişten bugüne  ne yazık ihmal edilen haklı isteklerimizdir. Herkes sağlık çalışanlarının bu süreçteki önemini ve hakkını teslim ederken de yapılması gerekenlerdir.
 
Sağlık çalışanlarının morale ihtiyacı olduğu kadar mağduriyetlerinin giderilmesine de ihtiyaçları vardır. Devletimiz, yöneticilerimiz  bu konuda da hassasiyet göstermeli ve sağlık çalışanları için sevindirici kararlar almalıdırlar.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum