HSK Kararnamesi ile Afyonkarahisar’a yeni aile mahkemesi kuruldu

HSK Kararnamesi ile Afyonkarahisar’a yeni aile mahkemesi kuruldu

HSK Kararnamesi ile Afyonkarahisar’a yeni aile mahkemesi kuruldu
01 Kasım 2018 - 03:03

 

Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesince, Afyonkarahisar yeni  Aile Mahkemesinin kurulmasına karar verilirken 5 hakimin durumu da karara bağlandı. Ayrıca Afyonkarahisar Sulh Ceza Hakimlerinin yetkileri de artırıldı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesince Afyonkarahisar, Ankara, İstanbul ve İzmir'in de arasında bulunduğu bazı yerlerde yeni mahkemelerin faaliyete geçirilmesine karar verildi.

 

17 ARALIK'TA FAALİYETE GEÇECEK

 

Bazı yer birinci bölge adli yargı hakimlerinin müstemir yetkilerinin belirlenmesi, yeniden inceleme ve tevziye ilişkin taleplerinin değerlendirilmesi çalışmaları, HSK Birinci Dairesince sonuçlandırılarak karara bağlandı. HSK'nin internet sitesinde yayımlanan kararname ile Afyonkarahisar 2. Aile mahkemesinin  17 Aralık itibarıyla faaliyete geçirilmesi kararlaştırıldı. Önceden iki hakimli olan Afyonkarahisar Aile Mahkemesi’nde bulunan bir hakim Afyonkarahisar 2. Aile Mahkemesi hakimliğine atanarak yeni aile mahkemesinin kurulması kararlaştırıldı. Ayrıca Kararla 5 hakimle ilgili talep ve değerlendirmelerde karara bağlanırken, 2 hakim ise 1.Ağır Ceza Mahkemesi 1.heyet üyeliğine genel yetki ile görevlendirdi. Kurul ,1 Ağır Ceza Mahkemesi üyesi hakimin durumunu da değerlendirerek yeniden inceleme talebini reddederken ,Afyonkarahisar Sulh Ceza Hakimlerinin mevcut yetkilerine ilaveten genel yetki de verdi.

ANKARA'DA YENİ MAHKEMELER

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesinin 2 heyet halinde çalışması, Ankara 28. Asliye Hukuk Mahkemesinin, Ankara 13. ve 14. Sulh Hukuk Mahkemeleri ile Ankara 2. İnfaz Hakimliğinin 17 Aralık itibarıyla faaliyete geçirilmesine karar verildi.

Kararname ile ayrıca Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinin, kamuoyunda 2010 KPSS davası olarak bilinen davalar dışında açılacak diğer dosyalar bakımından 30 Haziran 2019'a kadar tevziye kapatılması kararlaştırıldı.

İSTANBUL'DA YENİ MAHKEMELER

Kararname ile İstanbul'da yeni mahkemeler kuruldu ve bu mahkemelerin üyeleri de belirlendi.Buna göre, İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi, İstanbul 19. Asliye Ticaret Mahkemesi, İstanbul 17. Sulh Hukuk Mahkemesi, İstanbul 26. ve 27. Asliye Hukuk Mahkemeleri ile İstanbul Anadolu 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 17 Aralık itibarıyla faaliyete geçirilecek.

 

 

Kararname uyarınca İzmir'deki ağır ceza mahkemesi sayısı artırıldı. İzmir 20, 21, 22. ve 23. Ağır Ceza Mahkemeleri 17 Aralık itibarıyla faaliyet gösterecek.Şanlıurfa 8. Ağır Ceza Mahkemesi de aynı tarihte faaliyete başlayacak.

 

 

Kararname ile ayrıca Adana, Antalya, Alanya, Ankara, İstanbul, İzmir'in de arasında bulunduğu bazı yerlerde yeni asliye ceza, asliye hukuk, aile, iş, sulh hukuk mahkemeleri ile yeni sulh ceza hakimlikleri kuruldu.

 

HSK kararnamesi ile yeni kurulan mahkemelerin üyeleri belirlendi, mevcut mahkemelerin hakimlerinin yetkilendirilmesi yapıldı..

YORUMLAR

  • 0 Yorum