Dazkırı’da düzenlenen rahvan at yarışları büyük ilgi gördü

Dazkırı’da düzenlenen rahvan at yarışları büyük ilgi gördü

Dazkırı’da düzenlenen rahvan at yarışları büyük ilgi gördü
02 Mayıs 2019 - 09:30


 
Dazkırı Belediyesi tarafından Bu yıl beşincisini gerçekleştirilen ve geleneksel hale gelen önümüzdeki yıllarda da devam etmesi planlanan Rahvan At Yarışları 28 Nisan Pazar günü gerçekleştirildi.
Afyonkarahisar’ın Dazkırı ilçesi Osmanlı döneminde orduya tımarlı sipahi yetiştiren ve atların bol olduğu bir ilçeydi. Bu nedenle ilçe tarihte bir dönem BOLATLI ismiyle anıldı. Bu toprakların bir simgesi olan atlara ve düzenlenen at yarışlarına halk yoğun ilgi gösterdi.
Program At yarışlarının kazasız ve güzel bir şekilde geçmesi için dualar ile başladı. Ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımız okundu.
Yoğun ilgi gösterilen yarışlara; TBMM Divan Katip Üyesi ve Afyonkarahisar CHP Milletvekili Avukat Burcu KÖKSAL, Denizli Bozkurt Belediye Başkanı Birsen ÇELİK, İhsaniye Belediye Başkanı Tunay TÜRKMEN, Dazkırı CHP İlçe Başkanı Önder ŞENYURT, Belediye Meclis Üyeleri, Mahalle ve Köy Muhtarları, komşu il ve ilçelerden, çevre köylerden gelen 10 bine yakın vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi.
Yarışmada 150’ye yakın Rahvan koşan yerli ve ithal atlar yarışırken çeşitli kategorilerde dereceye giren yarışçılar Dazkırı Belediye Başkanı İsmail Taylan tarafından kupa ile ödüllendirildi.
Yarış sonuçları ise ; Baş Birincisi: Mustafa ERBAŞ (Afyon) Baş İkincisi: Alim YAVAŞ (Köşk) Baş Üçüncüsü: Cengiz CENK (Menemen)
Başaltı Birincisi: Merhum Şeref ALPATA (Afyon) Başaltı İkincisi: İsmet OKTAY (Dazkırı) Başaltı Üçüncüsü: Mehmet DERİLİOĞLU (Tavas)
Büyük Orta Birincisi: Ali SARI(Antalya) Büyük Orta İkincisi: Mehmet YILDIZ(İzmir) Büyük Orta Üçüncüsü: Adem USLU (Kızılcabölük)
Küçük Orta Birincisi: Murat KÖLEMOĞLU(Ankara) Küçük Orta İkincisi İbrahim BARUT(Bursa) Küçük Orta Üçüncüsü: Şevket YAPAR (Nazilli)
4’lü Tay Birincisi: Mahmut GENELİOĞLU(Kırat)(Afyon) 4’lü Tay İkincisi: Mahmut GENELİOĞLU (Doru)(Afyon)) 4’lü Tay Üçüncüsü: Kemal DİNLEMEZ(Ödemiş) ve Mehmet ALUKAN(Işıkkent)
3’lü Tay Birincisi:Murat KÖLEMENOĞLU(Ankara) 3’lü Tay İkincisi: İlyas DEMİR (Afyon) 3’lü Tay Üçüncüsü:Mustafa GÜLFİDAN(Söke)
İthal A Birincisi: Mehmet KAVUN(Konya)
2’li Taylar Birincisi: Genç Osman (Tire) 2’li Taylar ikincisi:Mustafa GÜLFİDAN (Söke) 2’li Taylar üçüncüsü: Zeki GENELİOĞLU (Afyon)
Taze Beşli birincisi: Hacı Ahmet DÖNMEZ (Kütahya) Taze Beşli ikincisi: Murat MUTLU (Dazkırı) Taze Beşli üçüncüsü Murat SİVRİ (Isparta)
 
Deste birincisi Ali AYKAN (Kiraz) Deste ikincisi: İbrahim BARUT (Bursa) Deste Üçüncüsü: İsmail GEDİZLİOĞLU (Afyon)
Minik Taylar birincisi: Yusufcan KUTLU ( İzmir) Minik Taylar İkincisi: Recep BİÇER (Dinar)
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum