Boldav : Dünyanın Acısını Dindiren Afyon Alkaloidleri Fabrikasında ilaç üretecek tesisi yatırımı yapılsın

Boldav : Dünyanın Acısını Dindiren Afyon Alkaloidleri Fabrikasında ilaç üretecek tesisi yatırımı yapılsın

Boldav : Dünyanın Acısını Dindiren Afyon Alkaloidleri Fabrikasında ilaç üretecek tesisi yatırımı yapılsın
30 Mart 2020 - 19:28


 
1976 yılında Afyonkarahisar ili Bolvadin ilçesinde temeli atılan Afyon Alkaloidleri Fabrikası 1981 yılında deneme üretimine başlamış, 1986 yılında ise kesin kabulü yapılarak esas üretime geçmiştir. Afyon Alkaloidleri Fabrikası zamanının en modern tekniklerini içeren teknolojisiyle ve 20 bin ton/yıl çizilmemiş haşhaş kapsülü işleme kapasitesiyle alanında dünyanın en büyük fabrikasıdır. Afyon Alkaloidleri Fabrikası Ekstraksiyon ve Türevler Ünitesi olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır.
Türkiye haşhaş, üretim alanının büyüklüğü ve işlendiği fabrikanın kapasitesiyle dünyada ilk sırada yer alıyor. Haşhaş ülkemize 100 – 120 milyon dolar katkı sağlıyor ve dünya morfin ihtiyacının yüzde 25’ini Türkiye karşılıyor. Dünyada haşhaş 140 bin hektar alanda üretilirken Türkiye bu alanın yarısına yani 70 bin hektarına sahiptir. Özellikle Tıp alanının da kullanılan Morfin Haşhaş bitkisinden elde edilen çok etkili bir ağrı kesicidir.
Bu kadar hassas bir üründen bu kadar hassas bir madde Afyon Alkaloidleri Fabrikasından bünyesindeki mevcut altyapısıyla, uzman mühendis, kimyager ve tecrübeli çalışanlarıyla sağlık sistemine ve insanlığın hizmetine sunulmaktadır.
2019 Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ilk kez ortaya çıkan Corona (Covid-19) virüsü salgını tüm dünyaya sağlık sektörünün ne kadar stratejik öneme sahip olduğunu gösterdi. Ülkemizde son yıllarda sağlık alanında çok önemli adımlar atıldığını ve bunun bugün ne kadar hayati adımlar olduğunu yaşayarak görmekteyiz. Corona (covid-19) virüsüyle dünyada ve ülkemizde mücadele edilirken neden bazı temel ilaçların ve aşıların yapılması bu tesislerimizin bünyesinde mümkün olmasın. Bunun için gerekli olan yatırımların kısa süre içerisinde programa alınıp Afyon Alkaloidleri Fabrikası bünyesinde oluşturulacak modern tesislerde hayata geçirilmesi hayati önem arz etmektedir. Bu konudaki Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve bunlara bağlı kamu kurum kuruluşlarımız acilen bir strateji geliştirmeleri varsa da harekete geçmeleri ivedilik arz etmektedir. Özellikle yerli ve yabancı ilaç firmaların know-how bilgilerinden azami derecede istifadede edilmelidir. Bir taraftan ilaç hammaddesi imal edilirken, aynı zaman da kendi ürettiği ham maddesini kendi bünyesinde mamul madde süreçlerinden geçirerek ülke ekonomisine, istihdama katkı sağlanmalıdır düşüncelerimizi ifade ederiz.
Biliyormuydunuz.!
a)1980 li yıllarda bu tesislerde Kodeinli Öksürük Şurubu imal edildiğini , yine morfin sülfat ve morfin hidroklorür ürünlerinden tablet ve ampül tipinde ilaç üretme, çalışmalarının ilaç ithalatı yapanların oluşturduğu lobilerin engellemesi ile malesef yatırım eksikliğinden dolayı hayata geçirilemediğini.
b) 2000’li yılların başında TMO tarafından Afyonkarahisar yönetim merkezli , Alkaloid İşleri Şirketi kurmak için çalışma yapıldığını; Bolvadin’de kurulacak yeni fabrikalarda Afyon Alkaloidlerini son ürüne ( kullanılabilir ilaç) işlemek ve dünya piyasasına açılmak için bu şirketin tüm kurulum aşamalarının tamamlandığını, Dünyanın en önemli ilaç firmalarından birisi başta olmak üzere Türkiye’nin en büyük çiftçi kuruluşu ve bir yerli ilaç firmasının bu şirkette yer almayı kabul ettiğini, ancak bu çalışmanın çok basit bir saikle KİT Komisyonunda reddedildiğini,
Bu konuda Bolvadin merkezli Ulusal bir kampanya başlatılıp hiçbir siyasi kaygı ve beklenti olmaksızın tüm kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte her kesimin bu hayırlı teşebbüse ivedilikle omuz vermesi beklenmektedir. Bu işin zamanı tamda bu zamandır. Meydanlarda verilen sözlerde unutulmadı, toplumumuzun hala hafızalarında tazeliğini korumaktadır. Özellikle Toprak Mahsulleri Ofisi bu işi üslenip konuyu üst makamlara ve kamuoyuna acil taşıyıcı sorumluluğunu yüklenmelidir.
 Yine TMO öncülüğünde ULUSAL VEYA ULUSLARARASI HAŞHAŞ VE İLAÇ ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİP çıkan sonuçlar kamuoyumuzla paylaşılmalıdır. Saygılarımızla arz ederiz.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum