BOL-DAV Bolvadinliler Dayanışma Vakfı Geleneksel Bükme Gününde Eber Gölü Gündeme Taşındı 

BOL-DAV Bolvadinliler Dayanışma Vakfı Geleneksel Bükme Gününde Eber Gölü Gündeme Taşındı 

BOL-DAV Bolvadinliler Dayanışma Vakfı Geleneksel Bükme Gününde Eber Gölü Gündeme Taşındı 
17 Şubat 2020 - 18:14 - Güncelleme: 18 Mart 2020 - 18:17

 
16 Şubat 2020 tarihinde İktisadi ve Sosyal Araştırmalar Vakfı’na ait Şehit Adem Yavuz Sokak Hitit Apt. 14/17 Kat 5 Kızılay/Çankaya/Ankara adresinde Boldav olarak kıymetli hemşerilerimizle bükme günü etkinliğinde bir araya geldik. Hemşerilerimizin etkinliğe ilgisi ve katılımın çokluğu Vakıf olarak bizleri fazlasıyla memnun etmiş ve ileriki dönemde planlanan aktivitelerimiz konusunda da bizleri teşvik etmiştir. 
 
Etkinliğimiz Vakıf Yönetim Kurulu Başkanımız Hasan DOĞRUYOL’un açılış konuşmasıyla başladı. Yönetim kurulu başkanımız konuşmasında özetle; son bir yılda yeni yönetim tarafından yapılan işlere ve aktivitelere ilişkin hemşerilerimize tanıtıcı bilgiler verdi. Aynı zamanda yıllardır çözülemeyen bir sorun olan Boltur şirketindeki paylarımızın tamamının Belediye’ye devrine ilişin de kapsamlı bilgilendirme yaptı. Ayrıca ilgili protokol kapsamında Ankara’da bulunan Bolvadin Evi’nin mülkiyetinin tamamen vakfımıza geçtiğini belirtti. Vakfımızın bundan sonraki dönemine ilişkin öngörülerini ve katılımın bu denli yoğun olmasının Vakfımızın Ankara’da merkezi bir yerde gayrimenkul sahibi olma çabalarına hız vermesini umduğunu ifade etti. Daha sonra sözü “Eber Gölünün: Dünü, Bugünü ve Yarını Söyleşisini yapmak üzere Dr. Ahmet ERDURMUŞ’a verdi.
 
Eber Gölünün: Dünü, Bugünü ve Yarını adlı söyleşisinde; Dr. Ahmet ERDURMUŞ, açılışta kendi çocukluk dönemindeki hatıralarına dayalı olarak gölün dününe ilişkin çarpıcı bilgiler verdi. Ülkemizin en önemli tatlı su göllerinden biri olan Eber’in göçmen kuşların rotasında önemli bir su kaynağı olduğuna, gölün tüm ekosistemi ile birlikte geçmişte civar köylerde yaşayan nüfus için önemli bir geçim kaynağı ve avcılar ve fotoğraf sanatçıları için cazibe alanı olduğuna değindi. Daha sonraki süreçlerde gölün nasıl kirletildiğine, ekosisteminin bozulduğuna,  bilinçsiz projelerle havzasının daraltıldığına ve gölün kuruma noktasına geldiğine değinerek gölde oluşan ekolojik dengenin korunmasının önemli olduğuna, son dönemlerdeki yangınların ve gölü temizleme adı altında gölde oluşan çamurun alınarak torf olarak kullanılmak istenmesinin çok yanlış olduğuna, bu durumum binlerce yılda oluşmuş olan değerimiz olan Eber gölünün geri dönülemez bir biçimde yok oluşuma sebebiyet vereceğine değindi. Bundan sonraki süreçte tüm paydaşların Eber gölüne sahip çıkması ve koruma alanı olan gölü en güzel şekilde koruması gerektiğini belirtti. Araştırmacı ve Fotoğraf sanatçısı Ali Tekin Çağlar Beyin fikirlerinden de istifade edilen toplantıda son tahlilde Eber Gölü  tüm olumsuzluklara ve üzerinde oynanan tahribatlara rağmen aklın ve ilmin ışığında atılacak sağduyulu adımlarla gölün eski durumuna gelmesinin müspet adımların atılması gerekliliği vurgulandı.
 
Toplantıda İlkbahar ayları içerisinde Bol-Dav’ın, Afyonkarahisar ve İlçeleri derneği ve diğer paydaşlarında içerisinde yer alacağı geniş çaplı bir sempozyum düzenlenmesini bu konuda akademik çevrelerin ve çevre ilçelerin yöneticilerinin de katılacağı geniş çaplı toplantından çıkacak kararların takipçisi olacağımızı Bol-Dav olarak ifade ederiz
 
İkinci olarak; Vakfımız kurucular kurulu üyesi Yahya PEKTAŞ beyefendi yeni çıkan kitabı “Gök Kubbemizde Hoş Sadâ Bırakanlar” adlı kitabının tanıtımını yaparak etkinliğe katılan hemşerilerimize hediye ettiği kitaplarını imzaladı. Kitabı hakkında bilgi veren Yahya PEKTAŞ Bolvadin sevgisini en duru ve samimi ifadelerle anlattıktan sonra kitabın içerişinde yer alan ve Bolvadin’e değerli hizmetleri olan hemşerilerimizi anlattığı kısımlardan bazı bölümlere değindi. Ayrıca kitabında yer alan mektuplarla ilgili de bilgi veren Yahya PEKTAŞ; bunların çoğunun samimi duygularla yazıldığı dönemin haleti ruhiyesini yansıtan birer tarihi vesika olduklarını ifade etti
 
Etkinliğimiz son olarak hemşerilerimize yapılan bükme ikramları ve samimi ortamda geçen sohbetler ve gelecek etkinliklerde tekrar buluşma temennileriyle sona erdi.
 
Gerek Eber Gölü konusunda bizleri bilgilendiren konunun uzmanı ve dertdaşı  duyarlı hemşerimiz Dr. Ahmet Erdurmuş Bey’e ve  gerekse Kitabında yer verdiği Bolvadinli mümtaz şahsiyetler hakkında kısa bilgilerle bizleri aydınlatan Yahya Pektaş Bey’e, Toplantımıza iştirak eden Afyonkarahisar ve İlçeleri Derneği Başkanı Sayın Mehmet Ali Özerkan Bey’e Vakfımızın önceki dönemler Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmış olan Dr. Ulvi Ata Bey’ ve diğer misafirlerimize, toplantıda misafirlerimize hizmet etmeyi görev addeden öğrencilerimize ve  gençlerimize, bu toplantının Ankara Kızılay merkezinde yapılmasında yardımcı olan ISAV İktisadi ve Sosyal araştırmalar Vakfı yöneticilerine teşekkür ediyoruz. Özellikle toplantımıza pazar günü konforlarından fedakârlıkta bulunarak kucağında çocuklarıyla birlikte iştirak eden tüm Bay, bayan hemşerilerimize de şükranlarımızı sunuyoruz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum