AK Part adaylarını e-temayülle delegelere sordu

AK Part adaylarını e-temayülle delegelere sordu

AK Part adaylarını e-temayülle delegelere sordu
17 Ekim 2018 - 10:58

 

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı tarafından e-temayül yoklaması yapıldı. 31 Mart seçimleri için gerçekleştirilen uygulamada ilk kez delegelerden görmek istedikleri isimleri bilgisayar ekranına girdi. Burada konuşan İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen 132 aday adayının başvuru yaptığını söyleyerek temayüle katılımın yoğun olduğunu ifade etti. Sezen, uygulama ile zaman ve kağıttan tasarruf sağlandığını dile getirdi.

Delegeler istedikleri isimleri yazdılar

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığınca 31 Mart seçimleri için e-temayül yoklaması yapıldı. ilk kez gerçekleştirilen yöntem ile yaklaşık bin 500 delege kendilerine verilen manyetik kartlarla kabinlerdeki bilgisayarlara bağlı okutucular üzerinden oylarını kullandılar. E-temayülde Afyonkarahisar Belediye Başkanı olarak kimleri görmek istersiniz sorusu yöneltildi. Soruya delegelerin iki isim yazması istendi. Öte yandan AK Partili belediyelerden iki isim, AK Partili olmayan belediyelerden ise üç isim yazılması istendi. Delegeler görmek istedikleri isimleri kartlarını okutmalarının akabinde bilgisayara yazdı.

“Hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz”

E-temayül yoklamasına İl Başkanımız Av. Hüseyin Sezen ile birlikte, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Kars milletvekili Ahmet Arslan, Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Kadın Kolları MKYK üyesi Zerrin Arslan , İl Gençlik Kolları Başkanı Ethem Karahan, Kadın Kolları Başkanı Ferda Ertürk ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte delgeler katıldı. Afyonkarahisar Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde gerçekleşen programda konuşan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kars Milletvekili Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Ahmet Arslan, “AK Parti olarak 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin hem ülkemiz için hem Afyonkarahisar ve ilçelerimiz için hayırlı, uğurlu olmasını diliyoruz” dedi.

“Bunu ilk defa AK Parti olarak biz uyguluyoruz”

Yerel seçimlerin insanların fikrinin, düşüncesinin, kanaatinin sandık üzerinden yönetime yansıması adına çok önemli olduğunu ifade eden Arslan şöyle konuştu: “Bu bilinçle de aday adaylığı sürecini parti olarak başlattık. Aday adaylarımızla ilgili vatandaşlarımızın, parti mensuplarımızın kanaatini, fikirlerini almak buna göre de adaylık sürecini daha sağlıklı yürütmek adına süreci başlattık. İnşallah Afyonkarahisar’da yaklaşık bin 500 teşkilat mensubu arkadaşımızın İl, İlçe, Kadın Kolları, Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyelerimizin, Belediye Meclis Üyelerimizin, İl Genel Meclisi Üyelerimizin, daha önce ki İl Başkanlarımızın, Milletvekillerimizin ve Mahalle Temsilcilerimizin görüşlerine başvurmak üzere inşallah elektronik ortamda inşallah temayül yoklamasını yapacağız. Teşkilatlarımızın kanaatini almış olacağız. Malum olduğu üzere bunu ilk defa AK Parti olarak biz uyguluyoruz. Amaç zamandan ve kâğıttan tasarruftur. Elektronik ortamda işlemler saat 16:00 itibariyle bittiğinde sonuçların anında genel merkezimize Sayın Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ekranına düşüp anında görülebilmesi gerçekten önemli bir adım. Yapılabilir mi yapılamaz mı, uygulanabilir mi uygulanamaz mı diye soru işaretleri içerisinde bu tereddütleri yaşamayacak tedbirinizi alacak, gereğini yapıp bir süreci başlatacaksınız. İşte biz elektronik oylama sürecini başlatmış oluyoruz. Bir defalık kullanılacak olan kartlar her ilçe için ayrı ayır hazırlandı. İlçe için oy kullanacak olan delege kimlik kartını verdikten sonra kartını alıp bilgisayarın başında ekrana okuttuğunda tercihlerini belirtebileceği, istediği isimleri aday olarak yazabileceği bir ekran önüne gelecek. Belediye Başkanı bizden ise Belediye Başkanı ile ilgili kanaatlerini alacağız. Onun dışında iki kişi daha olmak üzere isim isteyeceğiz. Belediye Başkanı bizde değilse delegelerimizden direk üç tane aday ismi isteyeceğiz. Üç tane olması şart değil bir veya iki tane aday ismi de belirtebilirler. Bunlar tamamen ifade ettiğimiz gibi anında genel merkezimize Sayın Cumhurbaşkanımızın ekranına düşecek.”

“Aynı kişi ikinci kez oy kullanamıyor”

“Delegemiz tercihini belirttikten sonra kartını teslim edip imzasını atıp ayrılacak” diyen Arslan sözlerini, “Aynı kişinin ikinci kez oy kullanma şansı yok. Çünkü kart bir kullanımlıktır. Kullanıldıktan sonra boşalıp geçersiz hale geliyor. İnşallah bu süreci başlatmış olacağız. Elbette ki hayırlı, uğurlu olsun temennileriyle başlatıyoruz. Genel Merkezimizden Milletvekilimiz Sayın Hüseyin Yayman, Kadın Kolları MKYK Üyesi Sayın Zerrin Arslan Yerinde hanımefendi ile birlikte Afyonkarahisar’a geldik” ifadeleri ile noktaladı.

“132 kardeşimiz aday adayı oldu”

E-temayülün ardından bir açıklama yapan AK Parti İl Başkanımız Av. Hüseyin Sezen, “İlk kez yaptığımız bir uygulama olan e-temayül gayet başarılı oldu. Hem kağıttan tasarruf ettik hem de zamandan. Listeler açıklanana kadar hayırla rekabet, listeler açıklandıktan sonra da birlik ve beraberlik içinde liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde çalışacağız. Bu aslında zaman ile yarışan AK Parti için büyük bir avantajdır. Delegelerimiz buraya gelerek oylarını kullandılar. Yoğun bir ilgi var. Partililerimiz demokratik hakları olan oylarını kullanarak kimi görmek istediklerini belirttiler. Bugün Afyonkarahisar’da belediye başkanı adayını belirlerken hem iş bitirme potansiyeline, hem de halkla uyumuna bakarak adım atmak zorundayız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 2019 Mart'ına kadar bu belediyeciliğin adını 'gönül belediyeciliği seferberliği' olarak koydu. Aynı şey bizim için de teşkilatlarımız için de geçerlidir. ‘Ben iktidar partisinin il başkanıyım, ilçe başkanıyım' yok. Biz halkımıza efendi olmaya değil hizmetkâr olmaya geliyoruz. Afyonkarahisar’da da başarılarıyla bizleri gururlandıran belediye başkanlarımız var. Bu gurur verici tabloyu tüm Afyonkarahisar’da görmek, 59 belediyeye de yaşatmak istiyoruz. Bunun için de Partimizden belediye başkan aday adayı olmak için Cuma gece saat 24’e kadar 132 kardeşimiz aday adaylık başvurusu yaparak bu kutlu göreve talip olduklarını gösterdiler” dedi.

“Ben dedim oldu olayı bizim partimizde yok”

“Belediye başkanlığı için aday adaylığı süremiz sona erdi” diyen Sezen konuşmasında, “Belediye meclis üyesi ve il genel meclisi üyesi aday adayı başvuru süresi ise 3 Aralık’ta sona erecek. Bugün teşkilat mensuplarımız kimleri aday görmek istediğini ifade ediyorlar. AK Parti öyle bir parti ki hem halka, hep parti içindeki delegelerine hem de kişilerin yaptığı çalışmaları baz alarak karar veriyor. ‘Ben dedim oldu’ olayı bizim partimizin uzağından yakınından geçmedi geçmeyecektir. Herkesle her yerde aynı dili konuşmaya özen gösteriyoruz. Bugün Çavuşbaş’ta hangi dili kullanıyorsak, Sahipata’da da Erenler’de de, Dumlupınar’da da aynı dili kullanıyoruz ve aynı amaç için çalışıyoruz. Erenler’e uzandığımız gün aklımızda Yarenler, Sahipata’ya uzandıysak aklımızda Ataköy, Dairecep’e bir hizmet götürdüysek hemen akabinde ilçelerimize, köylerimize uzanmaya çalışıyoruz. Şehrimizin fotoğrafını bir bütün olarak görüyor, çözüme giderken de sorumlusu olduğumuz 14 bin 772 km kare içindeki her yeri ele alıyoruz. Bugün Emirdağ’dan Dazkırı’ya, Sultandağı’ndan Hocalar’a kadar her bir metrekareye hizmet etme gayesi güdüyoruz. Hatasız olduğumuz iddiasında değiliz, hata yapmamak için de topluma, talep kurumlarına, iletişim araçlarına kulaklarımızı açık tutuyoruz. Bu vesileyle temayül yoklamamızın şehrimize hayırlı olmasını diliyor, katılımcılarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

E-temayül saat 16:00 da sona erdi. Sonuçlar anlık olarak AK Parti Genel Merkezine, oradan da Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum