Afyonkarahisarlı Türk kökenli Belediye başkanı Emir Kır Partisinden ihraç edildi

Afyonkarahisarlı Türk kökenli Belediye başkanı Emir Kır Partisinden ihraç edildi

Afyonkarahisarlı Türk kökenli Belediye başkanı Emir Kır Partisinden ihraç edildi
21 Ocak 2020 - 19:17

 
Belçika’da tek Türk kökenli belediye başkanı Emir Kır, mensubu olduğu PS (Sosyalist) Partisi disiplin kurulunun almış olduğu skandal bir kararla partisinden ihraç edildi.
 
Kişisel sosyal medya hesabından partisinin almış olduğu kararla ilgili olarak bir paylaşım yapan Başkan Emir Kır’a destek mesajları yağarken, alınan bu skandal karardan sonra artık konuşabilirim sözleriyle yaşadığı hayal kırıklığını dile getirdi ve sosyal adalet ve insanlar için çalışmaya devam edeceği açıklamasında bulundu.
Başkan Kır, yaptığı açıklamada kendisini destekleyen herkese teşekkür etmeyi unutmadı.
 
PEKİ NE İLE SUÇLANDI
Aralık ayı başlarında, Türkiye Belediyeler Birliği Dış İlişkiler Müdürlüğü’nün inisiyatifi ile Avrupa Parlamentosu’nu ziyaret eden 6 il belediye başkanından oluşan heyetin içinde yer alan Amasya MHP Belediye Başkanı ve Kütahya MHP Belediye başkanı Alim Işık ile görüştüğü gerekçesiyle parti disiplin kuruluna sevk edildi.
Parti disiplin kuruluna savunmasını yapan Federal Milletvekili ve Saint-Josse Belediye Başkanı Emir Kır, partisinin aldığı skandal bir kararla üyesi olduğu PS (Sosyalist) Parti disiplin kurulu tarafından partiden ihraç edildi.
Emir Kır bağımsız olarak belediye Başkanlığı ve milletvekilliği görevlerine devam edecek.
 
ÖZKARA’DAN TEPKİ İSTİFASI
Federal milletvekili ve Saint-Josse belediye başkanı Emir Kır’ın dün akşam üyesi olduğu Sosyalist Partiden (PS) ihraç edilmesinin şoku devam ederken, bügün de Milletvekili Emin Özkara’nın özel kişisel Facebook hesabından PS’ten istifa ettiğini açıklaması, Belçika’da yaşayan Türkler arasında büyük şaşkınlık yarattı.
 
PS Partisi disiplin kurulunun dün skandal bir kararla Emir Kır hakkında ihraç kararı vermesinin ardından, aynı partinin deneyimli Türk asıllı siyasetçisi Emin Özkara’nın istifası sonrası gözler parti içindeki diğer Türk siyasetçilere çevrildi.
 
PS Sosyalist partisinden iki milletvekili daha istifa ederse, PS azınlığa düşer ve Brüksel hükümeti el değişebilir. Brüksel bölge hükümetinde 17 sandalye ile PS birinci parti, EKOLO Partisi ise 15 sandalye ile ikinci parti konumunda. Özkara’nın istifasıyla PS Partisinin Brüksel hükümetindeki sandalye sayısı 16’ya düştü.
 
Bu gelinen durum karşısında PS partisi içinde halen görev yapan 3 Türk milletvekili yada 2 vekil partiden istifa ederse, PS Brüksel hükümetinde çoğunluğu kaybederek ikinci parti durumuna düşecek. Bu durum Brüksel bölge hükümetinin güvenirliliğini tartışılır hale getireceğinden, PS ‘in sonu olacak.
 
Meydana çıkan bu tablo karşısında facebook hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla 3 Türk milletvekilinden istifa beklentilerini açıkca paylaşan Belçikalı Türkler, Türk vekillerin gelinen bu noktadan sonra nasıl bir duruş sergileyecekleri merakla bekleniyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum