phishing

Afyonkarahisar-Qingdao İşbirliği Toplantısı Yapıldı

Afyonkarahisar-Qingdao İşbirliği Toplantısı Yapıldı

Afyonkarahisar-Qingdao İşbirliği Toplantısı Yapıldı
11 Mayıs 2023 - 08:38


 
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Çin’in Qingdao şehri işbirliğinde, ATSO’da toplantı düzenlendi. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ile ATSO Meclis Başkanı Mustafa Ali Çelikten’in ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Qingdao Sanayi ve Ticaret Federasyonu Başkanı Liu Qinglin, Qingdao Sanayi ve Ticaret Federasyonu Ekonomik İrtibat Bürosu Direktörü Dong Bin, Jiaozhou Şehri Sanayi ve Ticaret Federasyonu Sekreteri Ge Banghui, Qingdao'nun Chengyang Bölgesi Sanayi ve Ticaret Federasyonu Sekreteri Wang Chao, ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yücel Albay, ATSO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Sömer, ATSO Meclis ve Meslek Komiteleri Üyeleri ile Afyonkarahisarlı ve Çinli iş insanları katıldı.
 
İKİ ÜLKE ARASINDA İŞBİRLİĞİ GELİŞİYOR
 
Toplantının açış konuşmasını ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser gerçekleştirdi. Serteser, “Türkiye ile Çin, 100 yıllar öncesine dayanan tarihi ikili ilişkilerinin yanı sıra son dönemde gelişen ticari ilişkileri ile öne çıkan ülkelerdir. Özellikle Bir Kuşak Bir Yol Projesi üzerinde yer alan ülkemiz, Çin’in önemli ortakları arasındadır. Tarihi İpek Yolu’nu canlandıracağı belirtilen bu projeyle Asya merkezli bir medeniyet yaklaşımının yaygınlaşacağını düşünüyoruz. Bu arada, 2021 yılında, Türkiye Cumhuriyeti ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki kurulan diplomatik ilişkilerin 50’nci yıldönümünü kutladık. Dilerim ki iki ülke arasındaki bağı, güçlenerek bizden sonraki nesillere aktaracağız. Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti arasında gerçekleşen dış ticaret hacminde başlıca ihraç ürünlerimiz mermer ve traverten, diğer kıymetli metal cevherleri ve konsantreleri, kurşun, krom, bakır, demir, çinko, tabii borat cevherleri, bor oksitleri ve borik asitlerdir. Burada ilimiz de özellikle mermer ihracatı ile kayda değer bir başarıya imza atıyor. Çin’den ise hücresel/diğer kablosuz ağlar için telefonlar, otomatik bilgi işlem makinaları ve üniteleri, ses-görüntü ve diğer bilgileri almaya, çevirmeye ve vermeye yarayan araçlar, kompresör, konvertör ithal ediyoruz.
 
Afyonkarahisar’ın gerçekleştirdiği ihracata baktığımızda, Çin Halk Cumhuriyeti’nin ilk sıralarda olduğunu görürüz. 2022 yılı rakamlarına göre ilimizden Çin Halk Cumhuriyeti’ne yaklaşık 35 milyon dolarlık dışsatım gerçekleştirildi ve Çin, ihracat yaptığımız ülkeler arasında 2’nci oldu. Biz bu rakamı hem ilimizin potansiyeli hem de Çin Halk Cumhuriyeti’nin kapasitesi bakımından yeterli görmüyor; dış ticaret hacmimizin artırılması için işbirliği yapmamız gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
 
TERMALİN, MERMERİN, LEZZETİN, TARİHİN BAŞKENTİ
 
Serteser, konuşmasına şöyle devam etti:
 
“Kısaca ilimizden bahsetmek istiyorum: Afyonkarahisar’ı ‘termalin, mermerin, lezzetin ve tarihin başkenti’ olarak tanımlıyoruz. Biraz sonra Genel Sekreterimiz Sayın Ali Şenol’un bahsedeceği gibi, ilimiz termal zenginliğin kullanıldığı 11 adet 5 yıldızlı otelin bulunduğu bir şehir.Çinli dostlarımız bilecektir; Afyon Mermeri önemli bir kıymet; dünyanın birçok bölgesinde Afyon Mermeri kullanılan eserlere rastlamak mümkündür. İlimiz, UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na gastronomi özellikleri ile giren bir şehirdir. Yöresel 600’ü aşkın yemeği ile Gastronomi Şehri unvanını hak etmiştir. Sizin de ziyaret programınızda yer alan Frig Vadisi ise, Afyonkarahisar’ın gizemli tarihinin yalnızca küçük bir kısmını oluşturuyor. İlimiz gerçekten saklı kalmış bir hazine gibi, her gün yeni keşiflere açıktır. Şimdi olduğu gibi, bundan sonra da sadece iş ziyaretlerinizle ilgili değil, turizm amaçlı gezilerinizde de sizleri ilimizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız, 140 yıla yakın bir süredir hizmet veren, 8 bini aşkın üyesiyle Afyonkarahisar iş dünyasının çatı kuruluşu olan bir kurum. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından sürdürülen Oda ve Borsalar Akreditasyon Sistemi’nde en üst düzey belge olan A kategorisinde yer alan Odamız, 2021
 
yılında yapılan değerlendirmede Türkiye genelindeki 186 Ticaret ve Sanayi Odası arasında üçüncü olmuştur. Çevre dostu bir yapı olan hizmet binamız, merkezi İngiltere’de bulunan BREEAM adlı kuruluştan olağanüstü düzeyde Yeşil Bina Sertifikası almış, aynı kuruluş tarafından dünya çapında yapılan yarışmada ise halk oylamasında birinciliği elde etmiştir.”
 
YEŞİL DÖNÜYÜM İÇİN FIRSAT
 
Afyonkarahisar ile Qingdao arasında birçok alanda işbirliği yapılabileceğinin altını çizen Serteser, “Bugün misafir ettiğimiz Qingdao, aynı zamanda yeşil sanayi dönüşümünün de öne çıktığı bir bölge. Yerel yönetimin bu konuda bir eylem planı hazırladığı ve planın uygulama aşamasına geçtiği anlaşılıyor. Bu bağlamda bizim de inşa planlamasından yatırımlara kadar her aşamada Yeşil Organize Sanayi Bölgesi kuracak olmamız, iki şehir arasındaki işbirliğinin gelişmesi için bizlere umut veriyor. Malumunuz olduğu üzere Qingdao şehrinin bağlı bulunduğu Şandong eyaletinde yaşamış olan ve ünü tüm dünyaya yayılan Konfüçyüs’ün bir sözü vardır: Ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil. Biz şehirlerimizin gelişmesi, ülkelerimizin ekonomilerinin kalkınması için yol bulmaya ve yol açmaya hazırız; bunun için büyük çaba sarf ediyoruz. Şehirlerimiz arasındaki ilk anlaşmayı kurumlar olarak biraz önce imzaladık. İnanıyorum ki bugün toplantımızda yer alan sektör temsilcileri ikili iş görüşmelerinde önemli aşamalar kaydedecektir. Biz Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu toplantımızın ikili ilişkilerimizde bir başlangıç olmasını diliyor; bu bağlamda ekonomik ilişkilerimizin gelişmesi için bundan sonra da çalışacağımızı içtenlikle bildiriyoruz” ifadelerini kullandı.

 
“UZAKLAR YAKIN OLDU”
 
Serteser, konuşmasını şu sözlerle bitirdi:
 
“Bu toplantımızın ve sonraki ikili iş görüşmelerimizin ülkelerimiz ve şehirlerimiz için yararlı olacağına inanıyorum. Bir Çin atasözü der ki: Dağlara çıkmayan, uzakları göremez. Biz bugün uzakları gördük; uzakları yakın ettik. Ve biliyoruz ki uzaklarda bir yerlerde güneşler doğuyor.”
 
Qingdao Sanayi ve Ticaret Federasyonu Başkanı Liu Qinglin de selamlama konuşmasında Qingdao şehri ve Genel Ticaret Odası hakkında bilgi verdi. Liu Qinglin, “Sarı Deniz kıyısında yer alan Qingdao, kuzey Çin'de zengin kültürel cazibe ve üstün doğal bağışlara sahip açık bir kıyı kentidir. Aynı zamanda Çin'de önemli bir kıyı merkezi şehri ve kıyı beldesi turizm şehri, uluslararası bir liman kenti ve ulusal bir tarihi ve kültürel şehirdir. Kara alanı 11.000 kilometrekare, deniz alanı ise 12.000 kilometrekaredir. 2022'de GSYİH, 220 milyar ABD dolarına eşdeğer 1,49 trilyon Yuan'a ulaşacak. Qingdao güçlü bir gelişme yaylasıdır. 39 endüstriyel kategori ve ev aletleri, demiryolu transit ekipmanları, otomobiller vb. gibi 100 milyar seviyeli endüstriyel zincirler ve Haier, Hisense, Tsingtao Beer ve CRRC Sifang gibi dünyaca ünlü bir dizi işletme ile güçlü bir endüstriyel temele sahiptir. 2022 yılında, 24 kilit sanayi zincirinin inşasına odaklanarak reel ekonominin canlandırılması ve geliştirilmesi için üç yıllık eylem başlatılacak. Qingdao, dış dünyaya açılmak için bir sınır penceresidir. Çin-ŞİÖ Yerel Ekonomik ve Ticari İşbirliği Gösteri Bölgesi'nin ve Shandong Pilot Serbest Ticaret Bölgesi'nin Qingdao Bölgesi'nin inşası gibi ulusal stratejik görevler üstlenmiştir. Birçok ulusal işlevsel alanla, Sarı Nehir Havzası'nın ekonomik çıkışı ve Shandong'un dünyaya açılmasının ve gelişmesinin köprübaşıdır. Qingdao, dünyaya ulaşan bir ulaşım merkezidir.
 
Belirgin konum avantajlarıyla, doğuda Japonya, Güney Kore, Asya-Pasifik, Orta Asya, batıda Avrupa, kuzeyde Damen, Rusya, güneyde ASEAN ve Güney Asya'yı birbirine bağlar ve yerel ve uluslararası ikili dolaşımın önemli bir stratejik bağlantısıdır. Kargo hacmi açısından dünyanın dördüncü büyük limanı ve Çin'in ikinci büyük dış ticaret limanı olan Qingdao Limanı, dünya çapında 180'den fazla ülke ve bölgede 700'den fazla limanı birbirine bağlamaktadır. 2022 yılında, Qingdao'nun demiryolları, otoyolları ve su yolları, toplam 400 milyon tonluk bir yük hacmini tamamlayacak. Shandong'daki ilk 4F sınıfı havaalanına sahiptir - 16 uluslararası ve bölgesel rota ve 110 şehir dahil olmak üzere 154 rota açılmıştır.”
 
GİRİŞİMCİLİK İÇİN CANLI BİR ŞEHİR
 
Liu Qinglin, konuşmasına şöyle devam etti:
 
“Qingdao, inovasyon ve girişimcilik için canlı bir sıcak noktadır. Ulusal Yüksek Hızlı Tren Teknolojisi İnovasyon Merkezi ve Ulusal Üst Düzey Akıllı Ev Aletleri İnovasyon Merkezi gibi bir dizi ulusal marka inovasyon platformuna sahiptir; 29 üniversite, il seviyesinin üzerinde 59 kilit laboratuvar, 5.500'den fazla yüksek teknoloji işletmesi ve 75 listelenen şirket ile toplam yetenek sayısı 2,5 milyonu aşmıştır. Qingdao, uyum ve samimiyetin medeni bir limanıdır. Qingdao Çokuluslu Şirketlerin Liderleri Zirvesi, Asya Küresel Sağlık Forumu için Boao Forumu ve benzeri önemli konferans ve sergileri başarıyla düzenledi. 2018 yılında Şanghay İşbirliği Örgütü Qingdao Zirvesi'nin hizmet garantisi çalışmaları başarıyla tamamlandı. Qingdao ayrıca tanınmış bir futbol şehri, film ve televizyon şehri, bira başkenti ve yelken başkentidir. Qingdao yaşamak, çalışmak ve seyahat etmek için uygun büyüleyici bir şehirdir.
 
Qingdao, güneydoğu musonu ve okyanus yüzeyinden gelen akıntılardan etkilenen kuzey ılıman muson bölgesinde yer almaktadır ve önemli deniz iklimi özelliklerine sahiptir. Hava nemli, yağış bol, sıcaklık ılımlı ve dört mevsim farklı. Doğal koşullar üstündür, "dağ, deniz ve şehir" sorunsuz bir şekilde bütünleşmiştir, Çin ve yabancı kültürler bütünleşmiştir ve kışın şiddetli soğuk ve yazın kavurucu ısı yok iklim koşullarına ve kırmızı fayanslar ve yeşil ağaçlar, mavi deniz ve mavi gökyüzü karakteristik tarzına sahiptir. Üst üste on kez Yabancı Yeteneklerin Gözünde En Çekici Çin Şehri seçildi.
 
Qingdao Sanayi ve Ticaret Federasyonu (Genel Ticaret Odası) Haziran 1952'de kurulmuştur. Ana gövdesi özel teşebbüsler ve özel iktisadi personelin bulunduğu bir halk örgütü ve ticaret odasıdır. 26.000'den fazla üyesi, 69 doğrudan bağlı ticaret odası ve 441 grup üyesi vardır. Son yıllarda, Qingdao Ticaret Odası, işlevsel avantajlarına tam bir oyun vermiştir ve üye işletmelerin yüksek kaliteli gelişimini ve uluslararası gelişimini teşvik etmeye kararlıdır. Reel ekonomiye odaklanın, akıllı ev aletleri ve demiryolu taşımacılığı gibi avantajlı endüstrilerin gelişimini sürekli iyileştirin, biyotıp ve entegre devreler gibi gelişmekte olan endüstrilerin gelişimini kırın, gelişmekte olan endüstriler için üst düzey profesyonel parklar inşa edin ve modern endüstriyel öncü şehirlerin inşasını hızlandırın. Qingdao'nun işletmeleri küreselleşti, ara bağlantı sağladı, yerel ekonomiyi zenginleştirdi, istihdamı artırdı, altyapıyı geliştirdi ve yerel alanla kazan-kazan işbirliğini sağladı. Türkiye'nin büyük gelişme alanı ve yatırım fırsatları var ve Çinli işletmeler için hem fırsatlar hem de zorluklar var. Bu toplantı ile iki tarafın işletmeleri arasındaki değişim ve işbirliğinin daha da artırılması, ekonomik ve ticari faaliyetlerin yeni bir seviyeye yükseltilmesi umulmaktadır.Bu yıl 14-16 Haziran tarihleri arasında Qingdao Belediye Hükümeti, ŞİÖ İnsandan İnsana Dostluk Forumu ve Kardeş Şehirler Forumu'na ev sahipliği yapacak ve ŞİÖ ülkelerinin başbakan yardımcıları, ŞİÖ Genel Sekreteri ve ŞİÖ ülkelerinin Çin'deki elçileri düzeyinde liderlerin yanı sıra kardeş illerin, eyaletlerin ve belediyelerin liderleri Qingdao'daki toplantıya katılacak. Çin. Bu vesileyle Afyonkarahisar Ticaret Odası'nı Qingdao'yu ziyaret etmeye veya çevrimiçi katılmaya davet ediyoruz ve işbirliğini derinleştirmek için bizimle bir mutabakat zaptı imzalıyoruz.”
 
Liu Qinglin, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla büyük bir üzüntü duyduklarını, Çin Halk Cumhuriyeti’nden gelen arama kurtarma ve yardım ekiplerinin deprem bölgesine kısa sürede yönlendirildiğini belirtti.
 
Konuşmaların ardından ATSO Genel Sekreteri Ali Şenol, Afyonkarahisar’ı tanıtan bir sunum yaptı. Toplantının bu bölümünde Jiaozhou Şehri Sanayi ve Ticaret Federasyonu Sekreteri Ge Banghui, Qingdao'nun Chengyang Bölgesi Sanayi ve Ticaret Federasyonu Sekreteri Wang Chao, kendi şehirleri hakkında kısa bilgi verdi. Toplantı aile fotoğrafının ardından sona erdi.
 
B2B (İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ) YAPILDI
 
Toplantı kapsamında Çinli firmalar, Afyonkarahisarlı firmalarla ikili iş görüşmeleri yaparak karşılıklı yatırım fırsatları konusunda istişare ettiler.
 
Toplantı öncesinde ise Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Qingdao Sanayi ve Ticaret Federasyonu arasında işbirliği protokolü imzalandı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum