Afyonkarahisar AFAD gölette kurtarma tatbikatında destan yazdı

Afyonkarahisar AFAD gölette kurtarma tatbikatında destan yazdı

Afyonkarahisar AFAD gölette kurtarma tatbikatında destan yazdı
06 Nisan 2019 - 21:56


 
Afyonkarahisar İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü tarafından 'doğada mahsur kalma' ve 'su üstü arama kurtarma' tatbikatı gerçekleştirildi. 20 personelin katıldığı tatbikatta senaryo gereği doğada mahsur kalan 3 kişi kurtarıldı.
 
Afyonkarahisar AFAD Müdürlüğü'nün imkan ve kabiliyetlerini geliştirmek ve test etmek amacıyla olay bazlı tatbikatlar düzenlendi. 'Doğada mahsur kalma' ve 'su üstü arama kurtarma' tatbikatı Sinanpaşa ilçesine bağlı Gezler köyündeki gölette ve dağlık arazide gerçekleştirildi. Tatbikatta senaryo gereği 3 operasyon yapıldı. Birinci operasyonda barajın diğer tarafında arazide mahsur kalan ve yaralı olan bir kişinin amfibi araçla barajdan geçilerek kurtarılması, ikinci operasyonda balık tutarken suya düşen ve su üstündeki ağaca tutunmuş halde mahsur kalan bir kişinin bot ve rafting botu yardımıyla kurtarılması; üçüncü operasyonda da kayalık alanda mahsur kalan bir kişinin çeşitli tekniklerle kurtarılması yapıldı.
 
AFAD İl Müdürü Mehmet Buldan’ın sevk ve idaresinde, 20 personel ve su üzerinde hareket kabiliyetine sahip ekipmanlar ve kurtarmada kullanılan teknik malzemelerle 3 operasyon gerçekleştiren AFAD Afyonkarahisar ekibi başarıylaoperasyonlkarını tamamladı.
Yapılan çalışmalarda gaye hem AFAD Afyonkarahisar İl Müdürlüğünün envanterinde bulunan ekipmanların çalışmasını test etmek hem de personelin kullanma becerilerini arttırmak olduğu bildirildi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum