Bugun...


Hava kirliliği alarm veriyor

Hava kirliliği  alarm veriyor

Hava kirliliği

alarm veriyor

 

 

Türkiye’nin havası en kirli şehirleri arasında yer alan Afyonkarahisar’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme İstasyonu verilerine hava kalitesi indeksi 223 olarak ölçüldü

 

KURTULUŞ (Özel)-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme İstasyonu verilerine göre "Afyonkarahisar’daki hava kirliliği Türkiye ve Avrupa Birliği değerlerinin üzerine çıktı.

Afyonkarahisar kent merkezinin üzerini, özellikle akşam saatlerinde kaplayan siyah hava tabakası korkunç bir görünüm sergiliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme İstasyonu verilerine göre ulusal sınır değerleri 70 iken Afyonkarahisar’daki hava kalitesi indeksi 223 olarak ölçüldü. 

Afyonkarahisar kent merkezinin üzerini kaplayan siyah hava tabakası korkunç bir görünüm sergilerken, siyah hava tabakası özellikle kent merkezi ve tarihi bölgelerden daha yoğun şekilde hissediliyor. 

UYARILAR SONUÇ VERMİYOR

Bu yılın ekim ayında Afyonkarahisar’da hava kirliliğinin önlenmesi için bir açıklama yapan Valilik,  ısınma amaçlı doğalgaz, katı ve sıvı yakıtlar dışında evsel atıklar başta olmak üzere lastik, boyalı odun, plastik ve naylon gibi malzemelerin yakılmaması konusunda uyarıda bulunuldu.

Konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, özellikle kış aylarında kullanılan katı yakıtlardan kaynaklı emisyonların etkisiyle gerek coğrafik konumu gerekse meteorolojik koşullara bağlı olarak kentte hava kirliliğinin zaman zaman limit değerlerini aştığı belirtildi. Kentte hava kirliliğinin önlenmesi konusunda bir takım tedbirlerin alındığını belirtildiği açıklamada, “İlimize getirilen uygunsuz yakıtlarla ilgili satıcı ve son kullanıcı denetimleri büyük önem arz etmektedir. Gerek sanayide, gerekse evlerde kullanılan yakıtların kontrollerinin yapılarak sanayi tesisleri ile evsel ısınma sistemlerin de yanma sistemi kontrolleri yapılarak hava kalitesinde artış sağlanması çalışmalarına devam edilecektir. Diğer taraftan ilimizde hava kalitesinin korunması kapsamında ısınma amaçlı kullanılan yakma sistemlerine yönelik uyulması gereken uygulamalar aşağıda çıkarılmış olup, denetim ekiplerince yapılacak denetimlerde aşağıda belirtilen hususlara aykırılıkların tespiti halinde ilgililer hakkında yasal işlem uygulanacaktır” denilmişti.

KİRLİLİĞİN NEDENİ COĞRAFİK KONUM

Öte yandan, Afyonkarahisar'ın havasının, meteorolojik ve topoğrafik (coğrafik) sebeplerin yanı sıra şehrin yarısına yakınının kömür yakmasından dolayı kirli olduğu belirtiliyor.

Şehrin merkezinin üç tarafının yüksek rakımlı tepelerle çevrili olması, sirkülasyonunu azaltarak hava kirliliğini tetiklediğini belirten yetkililer, özellikle kış aylarında gece gündüz yüksek sıcaklık farkından dolayı meydana gelen inversiyon (ani basınç değişikliği), akşam saatlerinde soba ve kazanların yakılması, mesai ve okul çıkışı trafik yoğunlaşması, şehrin merkezinde yer alan eski yerleşim alanlarında yoğun şekilde ısınma amaçlı katı yakıt kullanımının toz değerlerindeki artışa neden olmasın da kent merkezindeki hava kalitesini olumsuz yönde etkilediğini belirtiyor.

 

 

 

 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI