Afyon Kurtuluş Haber

 • Sinanpaşa Kaymakamı Günay kan bağışında bulundu
  Sinanpaşa Kaymakamı Günay kan bağışında bulundu
 • Onlara engel yok
  Onlara engel yok
 • Bolvadin Kaymakamı belde ve köyleri ziyaret etti
  Bolvadin Kaymakamı belde ve köyleri ziyaret etti
 • Başkan Bozkurt’tan Şehitler Haftası mesajı
  Başkan Bozkurt’tan Şehitler Haftası mesajı
 • Başmakçı’ya gelir getirici fidan dikildi
  Başmakçı’ya gelir getirici fidan dikildi
 • Başmakçı Köylere Hizmet Götürme Birliği toplandı
  Başmakçı Köylere Hizmet Götürme Birliği toplandı
 • Emirdağlı esnaflar ahşap ev imalatını öğrenecek
  Emirdağlı esnaflar ahşap ev imalatını öğrenecek
 • ‘Toplumun büyük kısmı kişisel temizlikte duyarlı değil’
  ‘Toplumun büyük kısmı kişisel temizlikte duyarlı d
 • Mısırlı işadamları Dinar’da
  Mısırlı işadamları Dinar’da
 • DİTSO, yeni seçilen belediye başkanlarını kutladı
  DİTSO, yeni seçilen belediye başkanlarını kutladı
AKÜ öğretim üyeleri, buluşlarının patentini aldılar
AKÜ öğretim üyeleri, buluşlarının patentini aldılar
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) öğretim üyeleri, akademik çalışmalarıyla bilim dünyasına olduğu kadar sanayi sektörüne de katkılar sağlıyor. Bu kapsamda Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenmiş olan 106M189...
15 Nisan 2011 01:34
Font1 Font2 Font3 Font4
ss

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) öğretim üyeleri, akademik çalışmalarıyla bilim dünyasına olduğu kadar sanayi sektörüne de katkılar sağlıyor.

Bu kapsamda Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenmiş olan 106M189 nolu “Doğaltaş Sanayinde Kullanılan Kesici Disk ve Elmas Soketlerin Kesme Performansı ve Hasar Analizi Çerçevesinde İncelenmesi” başlıklı proje kapsamında AKÜ Öğretim Üyeleri tarafından yapılan bilimsel çalışmalar sonucu, doğaltaş kesme sanayisinde kullanılmak üzere teknolojik bir buluşa imza atıldı.
PATENT ALMAYA UYGUN BULUNDULAR
AKÜ Rektör Yardımcısı ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Taşgetiren, Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Kubilay Aslantaş, Afyon Meslek Yüksekokulu Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Programı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İ. Sedat Büyüksağiş, Teknik Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Ucun ve Teknik Eğitim Fakültesi Öğretim Elemanı Öğr. Grv. Mustafa Nartkaya’dan oluşan çalışma grubu tarafından, mermer kesmede kullanılan elmas soketli dairesel testere ucundaki sıcaklığın ölçülebilmesi için geliştirilen teknolojik buluşa ait patent başvuru süreci başarı ile geçilerek patent almaya uygun bulundu.
AVUSTURYA PATENT OFİSİNDEN
Avusturya patent ofisi tarafından TR2008-06723B no ile onaylanan“Doğaltaş Kesme İşleminde Kesme Sıcaklığını Ölçmeye Yönelik Bir Deney Ünitesi” başlıklı patent için başvuru sürecinde de yine TÜBİTAK tarafından destek sağlanmış. Söz konusu proje kapsamında toplam 3 adet SCI (Fen ve Tıp Bilimleri Atıf İndeksi) yayın, 2 adet uluslararası bildiri yapılmış ve 1 adet patent alınmıştır.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa