• ‘NERDEN ÇIKTI BU İSCEHİSARLI?
  ‘NERDEN ÇIKTI BU İSCEHİSARLI?
 • ÇAY HALKI DAHA UCUZA ALIŞVERİŞ YAPACAK
  ÇAY HALKI DAHA UCUZA ALIŞVERİŞ YAPACAK
 • ALZHEİMER MERKEZİ BÜROKRASİYE TAKILDI
  ALZHEİMER MERKEZİ BÜROKRASİYE TAKILDI
 • HOCALAR’DA ELEKTRİK KESİLECEK
  HOCALAR’DA ELEKTRİK KESİLECEK
 • DÖĞER’DE ÇİFT BAŞLI BUZAĞI DOĞDU
  DÖĞER’DE ÇİFT BAŞLI BUZAĞI DOĞDU
 • 17 ARALIK’A TEK KİŞİLİK PROTESTO
  17 ARALIK’A TEK KİŞİLİK PROTESTO
 • AK PARTİ DİNAR’DA BİRLİK VE BERABERLİK SAĞLANDI
  AK PARTİ DİNAR’DA BİRLİK VE BERABERLİK SAĞLA
 • DİNAR’DA TRAFİK SIKIŞIKLIĞINA ÇÖZÜM İSTENİYOR
  DİNAR’DA TRAFİK SIKIŞIKLIĞINA ÇÖZÜM İSTENİYOR
 • BOLVADİN-ÇOBANLAR KARAYOLUNDA KAMYON DEVRİLDİ
  BOLVADİN-ÇOBANLAR KARAYOLUNDA KAMYON DEVRİLDİ
 • HAYIRSEVER VATANDAŞTAN 10 TEKERLEKLİ SANDALYE
  HAYIRSEVER VATANDAŞTAN 10 TEKERLEKLİ SANDALYE
AKÜ öğretim üyeleri, buluşlarının patentini aldılar
AKÜ öğretim üyeleri, buluşlarının patentini aldılar
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) öğretim üyeleri, akademik çalışmalarıyla bilim dünyasına olduğu kadar sanayi sektörüne de katkılar sağlıyor. Bu kapsamda Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenmiş olan 106M189...
15 Nisan 2011 01:34
Font1 Font2 Font3 Font4
ss

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) öğretim üyeleri, akademik çalışmalarıyla bilim dünyasına olduğu kadar sanayi sektörüne de katkılar sağlıyor.

Bu kapsamda Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenmiş olan 106M189 nolu “Doğaltaş Sanayinde Kullanılan Kesici Disk ve Elmas Soketlerin Kesme Performansı ve Hasar Analizi Çerçevesinde İncelenmesi” başlıklı proje kapsamında AKÜ Öğretim Üyeleri tarafından yapılan bilimsel çalışmalar sonucu, doğaltaş kesme sanayisinde kullanılmak üzere teknolojik bir buluşa imza atıldı.
PATENT ALMAYA UYGUN BULUNDULAR
AKÜ Rektör Yardımcısı ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Taşgetiren, Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Kubilay Aslantaş, Afyon Meslek Yüksekokulu Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Programı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İ. Sedat Büyüksağiş, Teknik Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Ucun ve Teknik Eğitim Fakültesi Öğretim Elemanı Öğr. Grv. Mustafa Nartkaya’dan oluşan çalışma grubu tarafından, mermer kesmede kullanılan elmas soketli dairesel testere ucundaki sıcaklığın ölçülebilmesi için geliştirilen teknolojik buluşa ait patent başvuru süreci başarı ile geçilerek patent almaya uygun bulundu.
AVUSTURYA PATENT OFİSİNDEN
Avusturya patent ofisi tarafından TR2008-06723B no ile onaylanan“Doğaltaş Kesme İşleminde Kesme Sıcaklığını Ölçmeye Yönelik Bir Deney Ünitesi” başlıklı patent için başvuru sürecinde de yine TÜBİTAK tarafından destek sağlanmış. Söz konusu proje kapsamında toplam 3 adet SCI (Fen ve Tıp Bilimleri Atıf İndeksi) yayın, 2 adet uluslararası bildiri yapılmış ve 1 adet patent alınmıştır.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa