• ÇAY’DA CUMHURİYET CADDESİ’NE PARKE DÖŞENDİ
  ÇAY’DA CUMHURİYET CADDESİ’NE PARKE DÖŞENDİ
 • TÜRK DERNEKLER BİRLİĞİ BAŞKAN KARGIN’I ZİYARET ETTİ
  TÜRK DERNEKLER BİRLİĞİ BAŞKAN KARGIN’I ZİYAR
 • KARGIN KONUKLARINI AĞIRLADI
  KARGIN KONUKLARINI AĞIRLADI
 • ‘YUNUS EMRE’NİN MEZARI SANDIKLI’DADIR’
  ‘YUNUS EMRE’NİN MEZARI SANDIKLI’DADIR’
 • DİNAR’DA BİR ZAMANLAR ANADOLU SELÇUKLU SERGİSİ AÇILDI
  DİNAR’DA BİR ZAMANLAR ANADOLU SELÇUKLU SERGİSİ AÇI
 • ÇABUK: ‘İHSANİYE BELEDİYESİ’NİN MALVARLIĞI ARTIYOR’
  ÇABUK: ‘İHSANİYE BELEDİYESİ’NİN MALVARLIĞI A
 • İMAM HATİP LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK KURSU VERİLDİ
  İMAM HATİP LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE ÜNİVERSİTEYE HAZIR
 • Yatırıma Ara Vermeden Devam
  Yatırıma Ara Vermeden Devam
 • Tır devrildi 1 yaralı
  Tır devrildi 1 yaralı
 • Sandıklı’dan Bedirhan Gökçe geçti
  Sandıklı’dan Bedirhan Gökçe geçti
AKÜ öğretim üyeleri, buluşlarının patentini aldılar
AKÜ öğretim üyeleri, buluşlarının patentini aldılar
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) öğretim üyeleri, akademik çalışmalarıyla bilim dünyasına olduğu kadar sanayi sektörüne de katkılar sağlıyor. Bu kapsamda Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenmiş olan 106M189...
15 Nisan 2011 01:34
Font1 Font2 Font3 Font4
ss

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) öğretim üyeleri, akademik çalışmalarıyla bilim dünyasına olduğu kadar sanayi sektörüne de katkılar sağlıyor.

Bu kapsamda Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenmiş olan 106M189 nolu “Doğaltaş Sanayinde Kullanılan Kesici Disk ve Elmas Soketlerin Kesme Performansı ve Hasar Analizi Çerçevesinde İncelenmesi” başlıklı proje kapsamında AKÜ Öğretim Üyeleri tarafından yapılan bilimsel çalışmalar sonucu, doğaltaş kesme sanayisinde kullanılmak üzere teknolojik bir buluşa imza atıldı.
PATENT ALMAYA UYGUN BULUNDULAR
AKÜ Rektör Yardımcısı ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Taşgetiren, Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Kubilay Aslantaş, Afyon Meslek Yüksekokulu Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Programı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İ. Sedat Büyüksağiş, Teknik Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Ucun ve Teknik Eğitim Fakültesi Öğretim Elemanı Öğr. Grv. Mustafa Nartkaya’dan oluşan çalışma grubu tarafından, mermer kesmede kullanılan elmas soketli dairesel testere ucundaki sıcaklığın ölçülebilmesi için geliştirilen teknolojik buluşa ait patent başvuru süreci başarı ile geçilerek patent almaya uygun bulundu.
AVUSTURYA PATENT OFİSİNDEN
Avusturya patent ofisi tarafından TR2008-06723B no ile onaylanan“Doğaltaş Kesme İşleminde Kesme Sıcaklığını Ölçmeye Yönelik Bir Deney Ünitesi” başlıklı patent için başvuru sürecinde de yine TÜBİTAK tarafından destek sağlanmış. Söz konusu proje kapsamında toplam 3 adet SCI (Fen ve Tıp Bilimleri Atıf İndeksi) yayın, 2 adet uluslararası bildiri yapılmış ve 1 adet patent alınmıştır.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa